Potencja erekcja
Bez kategorii

Erekcja

Erekcja lub inaczej wzwód to reakcja właściwa dla dwu pierwszych etapów odpowiedzi seksualnej, polega na powiększeniu i usztywnieniu penisa, w celu umożliwienia penetracji. Mechanizm erekcji to wspólna reakcja na bodźce układu nerwowego ośrodkowego i obwodowego, oraz układu naczyniowego. Elementem, który odgrywa kluczową rolę w mechanizmie erekcji, jest ciało jamiste, struktura naczyniowa o budowie komorowej, wypełniającej się krwią w wyniku zwiększonego dopływu i zmniejszonego odpływu krwi z organu. Erekcją najczęściej określa się wzwód penisa mężczyzn, rzadziej powiększenie się łechtaczki lub brodawek sutkowych u kobiet. W wiotkim prąciu komory ciała jamistego są niemal całkowicie opróżnione, a ich ściany zapadnięte, naczynia doprowadzające do nich krew są wężowato poskręcane, mają zwężone światło przepływu, a krew omija je, płynąc przez tzw. anastomozy tętniczo-żylne. W trakcie wzwodu ciało jamiste silnie wypełnia się krwią, zwiększają swoją objętość, następuje uciski na żyły prącia uniemożliwiającym odpływ krwi. Ciało jamiste zaopatrzone jest krewią głównie z tętnicy głębokiej prącia oraz z tętnicy grzbietowej, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu. Narządy płciowe są utrzymywane w stanie wiotkości dzięki tonicznej aktywności nerwów współczulnych powodujących zwężanie tętnic, dzięki temu dopływ krwi do prącia jest ograniczany. Nerwy przywspółczulne z kolei odpowiadają za reakcje przeciwną, czyli rozszerzenie naczyń krwionośnych. Mechanizm erekcji, to uzyskanie przewagi unerwienia przywspółczulnego nad współczulnym dzięki aktywacji ośrodka erekcji w rdzeniu kręgowym Przewaga unerwienia przywspółczulnego nad współczulnym powoduje wydzielanie tlenku azotu przez komórki śródbłonka i przez zakończenia nerwowe w ciałach jamistych penisa. Tętnice rozszerzają się wzrasta ciśnienie w ciałach jamistych, krew zaczyna w nich zalegać, ponieważ odpływ żylny jest zablokowany przez ucisk powiększonych tętnic. W trakcie erekcji wydzielane są również inne substancje wspomagające o właściwościach rozszerzających naczynia krwionośne np: adenozyna, acetylocholinę, VIP.

Mechanizm erekcji w skrócie:

1) Wzmożona czynność nerwów przywspółczulnych

 2) Poszerzenie naczyń oraz zwiększenie napływu krwi 

3) Rozluźnienie tkanki ciał jamistych 

4) Powiększenie zatok naczyniowych 

5) Ucisk na żyły wypustowe 

6) Obniżenie szybkości odpływu żylnego przy zachowanym napływie krwi

 7) Zatrzymanie krwi w ciałach jamistych z powodu wzrosty oporu żylnego

Głównym mediatorem erekcji jest tlenek azotu, który powstaje w autonomicznych zakończeniach nerwowych przez deaminację argininy, następuje szereg reakcji biochemicznych w skutek których dochodzi od rozkurczu mięśniówki naczyń i ciał jamistych prącia, oraz zwiększenie napływu do nich krwi. Jednocześnie w miarę wzrostu ciśnienia krwi w ciałach jamistych następuje stopniowe zaciskanie naczyń żylnych, co skutkuje zmniejszeniem odpływu krwi. Rezultatem tych zmian jest erekcja prącia i jego usztywnienie. Po ejakulacji następuje ponownie stymulacja układu współczulnego i wiotczenie prącia. Aby mogło dojść do wzwodu, konieczne jest pojawienie się bodźca podniecającego, może nim być mechaniczne pobudzanie (stymulacja dotykowa), lub czynnik psychogenny (wyobraźnia). Często dochodzi do erekcji spontanicznej, która jest wynikiem aktywności neuronów w ośrodkach mózgu odpowiedzialnych za erekcję. Ponadto częstym zjawiskiem u zdrowych mężczyzny są erekcje nocne pojawiają się one od wczesnego
dzieciństwa i towarzyszą do późnej starości.
Erekcje takie pojawiają się w trakcie nocy wielokrotnie, a ich łączny czas trwania dochodzi do 1,5 godziny. Obecność erekcji nocnych lub ich brak pozwala ustalić ewentualne tło jej braku w kontaktach intymnych, i tak jeśli erekcje występują w czasie snu, a jest ona zaburzona w trakcie zbliżenia, wskazuje to na podłoże psychiczne problemu. Gdy z kolej brak erekcji nocnych, problemu ma podłoże fizyczne. 

ZABURZENIA EREKCJI
Zaburzenia erekcji u mężczyzn to uporczywa niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu członka w stopniu wystarczającym do odbycia stosunku płciowego. Do początku lat 90 ubiegłego dysfunkcje tą określano terminem medycznym impotencja. Dysfunkcja ta może mieć różną postać i przebiegać jako: 

1) Całkowita niezdolność do uzyskania wzwodu

 2) Niezdolność uzyskania wzwodu umożliwiającego penetracje

 3) Niezdolność utrzymania wzwodu wystarczająco długo aby doszło do pełnego stosunku płciowego. 

PRZYCZYNY ZABURZEŃ EREKCJI:

 • Zmiany w układzie naczyniowym
 • Niedobór testosteronu cukrzyca
 • Miażdżyca
 • Niewydolność narządowe nerek, wątroby
 • Stwardnienie rozsiane choroby układu krążenia
 • Zmiany chorobowe gruczołu krokowego
 • Używki (alkohol, papierosy, narkotyki)
 • Patologie funkcji prącia związane z wiekiem
 • Przyjmowanie niektórych leków przeciw nadciśnieniu, uspokajających,
 • Przeciwdepresyjnych, i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, hormonów
 • Zaburzenia psychiczne, depresyjne

LECZENIE ZABURZEŃ EREKCJI
Współczesna medycyna dysponuje zarówno wiedzą i środkami do skutecznego leczenia zaburzeń erekcji. Do podjęcia skutecznego leczenia niezbędna jest właściwe rozpoznanie i diagnoza. W przypadku gdy zaburzenie ma etiologie psychogenną, należy wdrożyć niefarmakologiczne metody leczenia, do których zalicza się psychoterapia. W trakcie której najważniejsze aby pacjent uświadomił sobie istotę problemu. Pacjenci u których powodem zaburzeń są przewlekłe choroby, winni sobie w drodze terapii uświadomić iż ich problem wynika z właśnie z tego faktu lub towarzyszy procesowi leczenia,a właściwy jego proces może przyczynić się do ustąpienia lub zmniejszenia zaburzeń erekcji. 

FARMAKOLOGIA W LECZENIU ZABURZEŃ EREKCJI

 Głównymi preparatami stosowanymi w leczeniu są:
Preparaty testosteronu – wyrównanie jego niedoboru zwiększa syntezę. Tlenku azotu, wpływa również korzystnie na hydraulikę mechanizmu utrzymywania wypełnienia ciał jamistych. Preparaty zawierające sildenafil, awanafil, wardenafil, tadalafil, apomorfina.

 PREPARATY NA EREKCJE DOSTĘPNE W SEX SHOPIE 

Na stronach naszego sklepu dostępne są suplenty diety skuteczne w leczeniu i profilaktyce zaburzeń erekcji. Głównymi składnikami tych preparatów są od dawna znane ze swoich prozdrowotnych i leczniczych właściwości ekstrakty i wyciągi ziołowe, oraz minerały. Wieloskładnikowe suplementy diety uzupełniają niedobory, poprawiając funkcjonowanie organizmu zwłaszcza na płaszczyźnie erotycznej. Podnoszą poziom testosteronu korzystnie wpływają na libido, wpływają na polepszenie parametrów erekcji, na jej sztywność i czas trwania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *